Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego też posyła go często do najlepszej szkoły, czasem płaci za korepetycje z języków obcych i posyła na szereg innych zajęć, które w przyszłości pomogą mu zdobyć lepszą pracę, być bardziej wykształconym, inteligentnym i zaradnym człowiekiem. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia z programowania. Często pojawia się jednak wątpliwość czy programowanie jest dla każdego, czy skorzystać z nich może każde dziecko – również to mniej uzdolnione w zakresie obsługi komputera i nauk ścisłych. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.
Programowanie nazywane jest obecnie trzecim językiem obcym. Co to oznacza? Utarło się w społeczeństwie przekonanie, że dwa języki obce pozwalają nam na zdobycie wymarzonej pracy i otwierają drzwi do wielu firm – tak przynajmniej jeszcze parę lat temu uważano. W miarę rozwoju Internetu, informatyki, komputerów widzimy jednak, że często wystarczy nauczyć się tylko jednego języka – programowania. Widać to nie tylko po ofertach pracy, ale i zarobkach na jakie mogą liczyć absolwenci kierunków związanych z programowaniem.
Pokolenie urodzone ze smartfonem w ręce
Wydawać by się mogło, że programowanie to zajęcie dla mężczyzn, którzy uczą się go wchodząc w dorosłość. Nic bardziej mylnego! Z programowaniem jest jak z większością nauk – im szybciej się zaczniesz uczyć, tym łatwiej i szybciej poznasz tajniki programowania. Dlatego otwiera się coraz więcej placówek, które uczą dzieci tej sztuki poprzez zabawę i odpowiednie podejście. Dzisiejsze dzieci w ogóle nie przypominają nas samych sprzed wielu lat – współcześni 30-latkowie swoje pierwsze komputery, smartfony dostawali mają 10- 15 lat. Dzisiaj każde dziecko obcuje z elektroniką praktycznie od urodzenia. Oglądamy w smartfonie bajki, na tablecie pozwalamy grać w gry. Dziecko bardzo szybko zaciekawia się światem elektronicznym – warto to wykorzystać!
Dodatkowo dzieci posiadają tę jedną zaletę, o której często zapominają starsze osoby – ciekawość świata. Młodzi ludzie nie boją się, że coś uszkodzą – po prostu z zaciekawieniem wchodzą w poszczególne foldery, „testują” sprzęt nie myśląc, że funkcja „formatowanie” może spowodować zniknięcie pewnych danych.
Programowanie dla każdego?
To pytanie bardzo często zadają sobie rodzice – wszak to oni najlepiej znają swoją pociechę. W pewnym wieku już widzą co sprawia jej radość, a co ją nudzi. Utarło się przekonanie, że ludzie dzielą się na humanistów i umysły ścisłe. Często przez takie przekonanie rodzice wybierają dziecku zajęcia i szkoły, które są ukierunkowane na jedną czy drugą opcję. A kto powiedział, że dziecko, które kocha malować, rysować, czytać nie odnajdzie się w programowaniu? Tym bardziej, że obecnie wiele dziedzin życia a nawet nauki stało się wysoce interdyscyplinarnymi.
Poza tym mówi się, że sukces zależy w 90% od ciężkiej pracy a tylko w 10% od talentu. Korzyści, jakie płyną z programowania, pozwalają na rozwijanie umysłu każdego dziecka. Warto chociaż spróbować – być może okaże się, że nasza pociecha świetnie odnajdzie się w programowaniu. Należy pamiętać o osobach, które prowadzą kursy dla maluchów – są oni specjalnie przeszkoleni i uczą poprzez zabawę. To prosty sposób, by dziecko mogło zainteresować się danym tematem, nawet jeżeli dla nas rodziców wydaje się on zbyt trudny. Dobrą korzyścią, jaka płynie z nauki programowania, jest umiejętność logicznego myślenia – dziecko do wielu rzeczy będzie musiało dojść samo (bez obaw – nauczyciele zawsze pomogą) przez co rozwijać będzie w sobie ciekawość, stosowanie różnych wariantów oraz cierpliwość.
Programowanie, tak jak i wiele innych umiejętności, to kwestia ciężkiej i systematycznej pracy. Jednak zainteresowanie nim dziecka od najmłodszych lat może spowodować, że w przyszłości będzie mu o wiele łatwiej dostać pracę. Jeśli jednak nasze dziecko nie zwiąże z tym przyszłości, to też nie należy żałować tego wyboru – młody człowiek nauczy się samodzielnego rozumowania, tego, że trzeba być cierpliwym, że nie wolno się szybko poddawać i każdy problem rozkładać na czynniki pierwsze, by móc go potem w sposób kreatywny rozwiązać. Wzrośnie w nim także przekonanie, że do wielu rzeczy może dojść sam – a pewność siebie to bardzo ważna cecha w dzisiejszych czasach.
Podsumowując – nie każdy, kto pójdzie na kurs programowania będzie dobrym programistą. Ale każdy, kto taki kurs przejdzie, wyniesie z niego pewne korzyści. Jedni mniej, drudzy więcej, ale z pewnością nie będzie to czas stracony. Dlatego odpowiedź na pytanie czy programowanie jest dla każdego dziecka brzmi – tak, każdy może się dzięki niemu sporo nauczyć, nawet, jeśli później nie podąży tą ścieżką.
Przeczytaj również nasz artykuł o tym, że programowanie buduje charakter.
SZUKACIE PAŃSTWO CIEKAWYCH ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA SWOJEGO DZIECKA?
Poznaj nasze KURSY ROCZNE w KRAKOWIE!
SZUKACIE PAŃSTWO ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH ONLINE?
Poznaj nasze KURSY ONLINE!
ZOBACZ FILM O TYM, JAK WYGLĄDAJĄ NASZE ZAJĘCIA
Zobacz film jak wyglądają nasze zajęcia
Jeżeli macie Państwo wątpliwości prosimy o telefon +48 570-217-790, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania :)
You must be logged in to post a comment.