Jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością już zdajesz sobie z tego sprawę, jak ważne dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka jest zadbanie o jego przyszłość. Wyraża się to chociażby w nauczaniu pożądanych umiejętności. Jedną z nich jest nauka języka obcego, która jest dziś absolutną podstawą. Im wcześniej zaczniemy ją wprowadzać, tym skuteczniej dzieci będą się z nim oswajać i lepiej go przyswoją, a w konsekwencji z większą łatwością i pewnością będą się nim posługiwać.
Programowanie to też nowy język
Z językiem programowania jest podobnie. Wczesna nauka tej umiejętności pomaga w lepszym jego zrozumieniu, czego efektem może być łatwość i niemalże naturalność posługiwania się nim w przyszłości, co ucieszy szczególnie przyszłych pracodawców Twojego dziecka. I zdawać by się mogło, że na tym można skończyć listę podobieństw tych języków. W końcu znacząco różnią się one od siebie. Ucząc się języka obcego, uczysz się formy, odmian przez czasy i przypadki, słownictwa, gramatyki i odpowiedniej wymowy. W języku programowania natomiast uczysz się pewnych komend, ale to dopiero początek. Ponadto uczysz się rozwiązywania różnych problemów, kojarzenia łańcuchów przyczynowo-skutkowych, spoglądania na nie z różnych perspektyw itd. I choć dla nas na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, to dla dziecka może być nawet łatwiejsze i bardziej interesujące niż nauka języka obcego, gdzie trzeba czasami powtarzać słowo w słowo za nauczycielem i wiele rzeczy „wkuwać” na pamięć. Dzieci z natury są bardziej kreatywne i nie ograniczają się do jednej perspektywy, nie zakładają od razu, że coś może nie wyjść, czego często efektem jest np. wymyślanie i tworzenie nowych rozwiązań. Dlatego też później nauka takiego sposobu myślenia zaowocuje w naturalność wymyślania nowinek technologicznych. Historia zna wiele przypadków, gdy dobrze ukierunkowani nastolatkowie w bardzo młodym wieku dokonują wielkich, technologicznych przełomów.
Podążając za trendem
Wraz z rozwojem technologii i Internetu przyjdą czasy, gdy nauka programowania będzie niemalże jednym z podstawowych wymogów kwalifikacyjnych. Jego poziom być może nie będzie tak zaawansowany, jak u programistów akademickich, jednak znajomość pewnych aspektów kodowania będzie tak konieczne, jak obecnie znajomość pakietu Microsoft Office czy języka angielskiego przynajmniej na podstawowym, lecz komunikatywnym poziomie. Taka wizja może się niektórym wydawać odległa, jednak w Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy prawnicy biurowi muszą posiadać podstawowe umiejętności programistyczne, z uwagi na szereg czynników, wpływających na życie codzienne w korporacjach. W Chinach np. dzieci programowania uczą się już w szkole podstawowej i w przedszkolu obcują z zabawkami-robotami. Dlatego nawet jeśli nie masz ambicji, by Twoje dziecko było programistą, to warto, by zaczęło „oswajać się” z kodem.
SZUKACIE CIEKAWYCH ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA SWOJEGO DZIECKA?
Poznaj nasze KURSY ROCZNE w KRAKOWIE!
SZUKACIE ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH ONLINE?
Poznaj nasze KURSY ONLINE!
Jeżeli macie Państwo pytania/wątpliwości prosimy o telefon +48 570-217-790 lub mail.: kontakt@a2020.pl
Chętnie na wszystko odpowiemy :)