Umiejętności miękkie, czyli zdolność do komunikacji werbalnej i niewerbalnej, skutecznej autoprezentacji, prawidłowego radzenia sobie ze stresem oraz kooperacyjnego rozwiązania problemów, decydują o efektywności i jakości współpracy z innymi ludźmi. Sprawia to, że stanowią one dla pracodawców decydujące kryterium podczas wyboru kandydatów na wysokie stanowiska. Właściwy dobór pracowników wpływa bowiem znacząco na sukces i rozwój firmy. By podnosić swoje kompetencje, coraz więcej młodych ludzi decyduje się na udział w drogich szkoleniach. Jednak zdobywanie wiedzy najłatwiej przychodzi najmłodszym. Dziecko, którego zdolności interpersonalne i umiejętności społeczne będą kształtowane od najmłodszych lat, oprócz zagwarantowanego sukcesu i satysfakcjonującej kariery, będzie potrafiło zapewnić sobie również optymalną jakość życia prywatnego.

Umiejętności społeczne a programowanie

Bezmyślne i samotne wpatrywanie się w monitor nie ma niczego wspólnego z nauką programowania. Podczas tworzenia aplikacji lub stron, najmłodsi nie tylko dobrze się bawią, popuszczając wodzę fantazji, ale przede wszystkim – rozwiązują różnorodne zadania analityczne. Problemy logiczne, które napotykają podczas kreowania małych dzieł, często wymagają współpracy z innymi. Wspólne poszukiwanie rozwiązań pozwala zaoszczędzić czas, a także uczy podziału obowiązków – dzieci odkrywają swoje mocne strony, świadomie wybierają zadania lub w razie konieczności, delegują je kolegom. Zamiast porównywania się z innymi i kształtowania w taki sposób samooceny, mali programiści poznają zasady wzajemnej pomocy i w przyszłości nie boją się o nią prosić. Nauka pokory i szacunku, zarówno do pracy własnej, jak i cudzej, ułatwia branie odpowiedzialności za kilkuosobowe projekty, a także uświadamia maluchom, że wszystko to, z czego korzystają, ktoś wcześniej musiał stworzyć. Odgrywa to ogromną rolę w późniejszych pracach grupowych, pozwala nabyć zdolności kierowania zespołem i być jego liderem.

Nie bez znaczenia jest także spędzania czasu wśród osób o podobnych zainteresowaniach. Długie dyskusje nad możliwymi sposobami wykonania zadania, dzielenie się refleksjami i problemami, pogłębia zdolności komunikacyjne dzieci, przekazywanie informacji i instrukcji, a także rozmowę z użyciem merytorycznych i konkretnych argumentów, gdyż w programowaniu nie ma abstrakcji.

Efektywnie spędzony czas przed komputerem

Kontrolowanie czasu spędzonego przed monitorem jest ważne, jednak nie mniej niż sposób jego używania. Samotne użytkowanie komputera we własnym pokoju może mieć negatywne konsekwencje. Jednak zajęcia grupowe, podczas których ważna jest współpraca, wymiana problemów i opinii, sprawiają, że najmłodsi nie nabywają jedynie technicznej wiedzy, a przede wszystkim – podnoszą swoją inteligencję społeczną. A to jest już atut nie do przecenienia.

Jak programowanie wpływa na funkcje poznawcze dziecka? Przeczytaj!

 

SZUKACIE PAŃSTWO CIEKAWYCH ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA SWOJEGO DZIECKA?

Poznaj nasze KURSY ROCZNE w KRAKOWIE!

SZUKACIE PAŃSTWO ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH ONLINE?

Poznaj nasze KURSY ONLINE!

 

Jeżeli macie Państwo wątpliwości prosimy o telefon +48 570-217-790, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania :)