Malowanie, rysowanie, kolorowanie… Gdy mówimy o pobudzaniu kreatywności u siedmiolatka, zazwyczaj myślimy o artystycznych dziełach, ewentualnie graniu na gitarze i innych instrumentach muzycznych. Niewielu zaś wie, że w zasadzie jednym z lepszych źródeł, które pomagają rozwijać kreatywność jest… nauka programowania.

Siedmiolatek informatykiem?

Programowanie zazwyczaj kojarzone jest z matematyką czy naukami ścisłymi. Faktycznie, potrafi być ono bardzo schematyczne: komputery przyjmują tylko określony zestaw instrukcji w danym języku programowania, którego trzeba się nauczyć, aby móc przekazać określone polecenie maszynie. Jednak sama znajomość języka i komend, które w nim występują, nie wystarczą do rozwiązywania konkretnych problemów. Przydaje się też duża doza pomysłowości i umiejętności wyciągania odpowiednich wniosków.

Kreatywność w programowaniu

Tutaj wkracza rola kreatywności: problemy stawiane przed programistami są różnorodne. Klienci najczęściej piszą: „poproszę o stworzenie aplikacji sklepu” i przedstawiają szereg wytycznych. To programista musi zdecydować, jak połączyć te wytyczne ze sobą w jednym programie, tak aby wszystko działało i było dopasowane do oczekiwań klienta, po drodze rozwiązując różnorodne problemy zgrabnym użyciem komend. Jak przy nauce każdego języka, samo wkucie nazw komend za wiele nie pomoże, jeśli programista nie będzie w stanie ich zastosować. A w programowaniu rzadko można znaleźć konkretne rozwiązania konkretnych problemów skatalogowane w jakiegoś rodzaju spisie. Wszystko trzeba wymyślić samodzielnie, ponieważ każdy problem i program znacznie się różni od innych, głównie za sprawą oczekiwań klientów. W ten sposób programowanie uczy przede wszystkim myślenia abstrakcyjnego, rozwiązywania problemów, jak i wyzwala kreatywność, która pozwala na odkrycie kolejnych sposobów na racjonalizację danego programu.

Kreatywne dziecko

A jak wiadomo, kreatywność to cecha, która jest bardzo doceniana u dzieci, zwłaszcza w połączeniu z możliwością rozwiązywania problemów, która przydaje się w późniejszym życiu. Warto więc pamiętać o tym, aby do zajęć z rysowania dołączyć także zajęcia z programowania, dostosowane do dziecka w wieku z pierwszych klas szkoły podstawowej. W ten sposób można także przekonać pociechę do mniej humanistycznych nauk, co również będzie procentowało w przyszłości.

Przeczytaj również o tym, że sport to nie wszystko!

SZUKACIE PAŃSTWO CIEKAWYCH ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA SWOJEGO DZIECKA?

Poznaj nasze KURSY ROCZNE w KRAKOWIE!

SZUKACIE PAŃSTWO ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH ONLINE?

Poznaj nasze KURSY ONLINE!

 

Jeżeli macie Państwo wątpliwości prosimy o telefon +48 570-217-790, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania :)