Dobra pamięć, umiejętność skupienia uwagi i szybkie spostrzeganie – wszystkie one służą do zdobywania i modyfikowania wiedzy oraz umiejętności. Są atrybutami powszechnie kojarzonymi z wysokim ilorazem inteligencji. Trenowane w szkole i w domu, wykorzystywane w życiu codziennym, wpływają na ludzkie zachowania. Regularny wysiłek, angażujący funkcje poznawcze, jakim jest programowanie, wywołuje zmiany plastyczne mózgu. Obserwowalne na poziomie strukturalnym jest zwiększenie liczby synaps, a także kolców dendrytycznych, za pomocą których porozumiewają się komórki. Sprawia to, że nie tylko reagujemy szybciej i efektywniej na postawione zadania, ale rozwojowi ulega także intelekt.

Nauka programowania to konkretne benefity

Przed wszystkimi twórcami, podczas kodowania, stawiane są analityczne zadania, których rozwiązania wymagają poszukiwania jak najbardziej korzystnych rozwiązań. Wymaga to sprawnego selekcjonowania napływających bodźców, wybierania optymalnych i odrzucania innych, w co zaangażowana jest uwaga. Dzięki temu rozwojowi ulega koncentracja, łatwiejsze jest zapamiętywanie i czytanie. Wszystkie te funkcje wykorzystywane są podczas nauki szkolnej. Niektóre problemy wymagają podobnych technik, dlatego podczas programowania ćwiczona jest również pamięć, zwłaszcza gdy wymagane jest przywoływanie informacji. Logiczne myślenie, nieodłączne dla kodowania, polega na wykorzystywaniu nabytej wcześniej wiedzy, modyfikowania jej i łączenia z kolejno zdobytymi umiejętnościami. Poszukiwanie sensu na podstawie nielicznych danych i przesłanek to przydatna kompetencja we wszystkich aspektach życia. Dlatego warto podkreślić, że nauka programowania obejmuje wszystkie funkcje poznawcze – pamięć, spostrzeganie i uwagę, a ich ćwiczenie pozwala na wszechstronny rozwój (szczególnie osób w młodym wieku – im młodszym, tym bardziej).

Ćwicz mózg!

Plastyczność umysłu umożliwia jego ćwiczenie, jednak najszybszy rozwój osiągają dzieci. Synapsy, których największa liczebność przypada na wczesne dzieciństwo, ułatwiają przyswajanie wiedzy. Programowanie obejmuje zintegrowane funkcjonowanie poznawcze, angażując kojarzenie, zapamiętywanie i spostrzeganie bodźców, dlatego stanowi tę gałąź nauki, która nie tylko jest bardzo przydatna we współczesnym świecie, ale także umożliwia rozwój wszystkich obszarów mózgu, angażując dzieci w zabawę.

Wysokie zdolności komunikacyjnie pozwalają nam na szybkie nawiązywanie wartościowych kontaktów, udoskonalanie prelekcji, zarządzanie ludźmi i własną marką. Prawidłowo przeprowadzony komunikat uwzględnia nie tylko konieczną treść, ale i adresata. Mimo to, wiele osób nie potrafi wyrazić swoich oczekiwań względem innych, ani nawet opisać towarzyszących im emocji. Jeszcze trudniej jest dzieciom, które swoje rozgoryczenie wyrażają płaczem lub agresją. To dlatego spokojna, twórcza i do bólu logiczna nauka programowania, jest dla nich jednym z najlepszych sposobów na szybki wzrost podstawowych funkcji poznawczych.

Zobacz też nasz artykuł o tym jak panować nad emocjami.

 

SZUKACIE PAŃSTWO CIEKAWYCH ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA SWOJEGO DZIECKA?

Poznaj nasze KURSY ROCZNE w KRAKOWIE!

SZUKACIE PAŃSTWO ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH ONLINE?

Poznaj nasze KURSY ONLINE!

 

Jeżeli macie Państwo wątpliwości prosimy o telefon +48 570-217-790, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania :)